Podmiot poszkodowany

2014-02-08 Prawo  No comments

Z drugiej strony, kwota zabezpieczenia, znajdującego się w dyspozycji organów celnych, stanowi górną granicę, do której osoby trzecie, np. właściciele podejrzanych o piracki charakter towarów, mogą zwracać się ze swoimi roszczeniami do administracji celnej. W razie zwrotu wnioskodawcy nie wykorzystanej części zabezpieczenia, po wygaśnięciu ochrony roszczenia odszkodowawcze należy kierować bezpośrednio do niego – na ogólnych zasadach postępowania cywilnego. Wystąpienie w takiej sytuacji przez poszkodowaną osobę trzecią z roszczeniem przeciwko organowi celnemu lub celnemu funkcjonariuszowi spowoduje bowiem odrzucenie pozwu przez sąd cywilny (por. art. 58 lit. c TRIPS).

Podmiot poszkodowany zatrzymaniem konkretnych towarów powinien postarać się o uzyskanie odpowiedniego egzekucyjnego tytułu wykonawczego, którym z reguły będzie prawomocny wyrok sądu cywilnego. Z tytułem tym może zgłosić się do dysponującego zabezpieczeniem organu celnego, który zobligowany jest z kwoty zabezpieczenia roszczenia poszkodowanej osoby trzeciej zaspokoić.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>